Mitat Diker Ve Erdal Oral TransAnatolia Yarışlarına Hazırlanıyorlar!

Co- Pilotu Erdal Oral ile birlikte geçen yıl katıldıkları dünyanın en zor üç yarışından TransAnatolia Rallisi’nde Otomobil Genel klasmanında 3’ncü, Klas 2’de ise birinci olan sporcu- İş insanı Mitat Diker’in şimdiki hedefi Cumhuriyetin 100. yılına özel 13. TransAnatolia’daki kupa ya da kupaları İzmir’e getirmek.

 

T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı izni, Türkiye Otomobil Sporları Federasyonu (TOS- FED) ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) desteğiyle düzenlenen TransAnatolia’nın Paris- Dakar ve Londra- Sidney’den sonraki dünyanın en zor üçüncü Uluslarası rallisinin TransAnatolia olduğunu belirten Mitat Diker, en büyük özelliğinin tam bir mukavemet gerektirmesi olduğunu söyledi.

 

mitat diker ve erdal oral transanatolia rallisine hazirlaniyorlar

 

Diker, “175, 180 kilometrelik özel, sürat etapları var. Bazı etaplar 50, 60 kilometre. Ne kadar rahat, kolay bir etapmış diye düşünen olabilir, ancak tam bir dayanıklılık, kondüsyon isteyen bir yarış bu. Geçen sene toplamı 2350 kilometre olan bu yarışa değişmez Co-Pilotum Erdal Oral ile imzamızı attık ve Otomobil genel klasmanda 3’ncü, Klas 2’de birincilik kupasını İzmir’e getirdik” dedi.

 

Transanatolia’nın bu sene Cumhuriyet’in 100. yılına yakışır nitelikte unutulmaz bir rotayla karşılamaya hazırlandığına dikkat çeken Diker şöyle devam etti: “Çok farklı, çok anlamlı olması nedeniyle ilk kayıt yaptıran ekiplerdeniz. 2 Eylül'de Samsun'dan start alacak yarışma, Amasya, Tokat üzerinden 4 Eylül'de Sivas Kongresi'nin gerçekleştiği Sivas'a, düşmanın geri çevrildiği, Sakarya Meydan Muharebe Alanı ve büyük taaruzun önemli noktası Çiğiltepe'ye varacağız. Dumlupınar Meydan muharebe alanından geçerek Simav'a ulaşacak, Demirci Akıncıları'nın izinden toplamda 17 il sınırından geçerek 9 Eylül'de İzmir’de finiş görecek. Bu yıl 13’sü düzenlenen TransAnatolia 2350 Km’lik parkuru ile dünyanın en uzun ve en zorlu ralli raid yarışlarından biri olarak tanınıyor. Ormanda kamp kampetlerde kalıyoruz, çadırlarda kalıyoruz. Şartları olağanüstü zor ama bir o derecede maceralı ve zevkli bir yarış ve İnşallah bu yarışın Manisa İzmir -İzmir etaplarını seyretmek herkese kısmet olur.”