Gözde Grubu Güneş Enerjisi Yatırımıyla Dışa Bağımlılığı Azaltmayı Planlıyor!

Sağlık ve inşaat sektörlerinde hizmet veren Gözde Grubu, 2023 yılında devreye aldığı güneş enerjisi santraliyle (GES) birlikte enerji sektörüne de adım attı.

 

Enerji ihtiyacının her geçen yıl katlanarak arttığını dile getiren Gözde Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Op. Dr. Kenan Kalı, ülkemizin enerjideki dışa bağımlılığını azaltmak için güneş enerjisinin kullanılmasının önemine dikkat çekti.

 

Rüzgar ve güneş enerjisinin çevreci özellikleriyle devlet tarafından da desteklendiğini belirten Op. Dr. Kalı, "İnsanların en temel ihtiyaçları barınma, gıda ve sağlıktır. Ondan sonra da enerji, güvenlik ve eğitim gelir. Gözde Grubu olarak insanların barınma ve sağlık alanındaki ana ihtiyaçlarını karşılamayı ilke edindik ve sektör olarak seçtik. Geldiğimiz noktada, ülkenin derdini dert edinen bir firma olarak ihracata yöneldik. Sağlık turizmiyle her yıl binlerce yabancı hastayı ülkemizde tedavi ederek ülkeye döviz girdisi sağlıyoruz. Ülkeye döviz girdisi getirmek artık milli bir politika oldu. Eğer döviz ve cari açığınız fazlaysa dışarıda baskı altında tutuluyorsunuz. Döviziniz yoksa dış etkenlere karşı daha savunmasız hale geliyorsunuz. Cari açık vermemize en fazla sebep olan şey ise enerji ihtiyacını dışarıdan karşılıyor olmamızdır. Ülkemiz için nasıl bir katkı sağlayabiliriz diye düşündük. Cari açığa yol açan enerji ithalatını azaltmak için grup olarak güneş enerjisi yatırımına imza attık" diye konuştu.

 

GÜNEŞ ENERJİSİ ÜRETİMİ DESTEKLENMELİ

 

Kurdukları GES ile hem hastane hem de inşaat projelerindeki enerji ihtiyaçlarını karşıladıklarını kaydeden Kalı, "Bugüne kadar inşaat ve sağlık hizmetlerimiz vardı. 2023 yılında ise ihracatçı olduk ve güneş enerjisi yatırımımızla da ülkenin enerji yatırımlarına katkıda bulunduk. Güneş santralleri için Urfa'da yatırım yaptık. Bizim ihtiyacımız olan 3 megawatt iken, biz 7 megawattlık bir tesis kurduk. Şu anda 20 megawatt güneş enerjisi üretebilecek kapasitemiz bulunuyor. Türkiye'nin en büyük probleminin enerji açığı ve barınma problemi olduğunu düşünüyorum. Türkiye'de 2024 yılında ivedi olarak enerji ve barınma konusunun çözülmesi gerekli. Enerji konusunda devletimiz ciddi adımlar attı. Güneş enerjisini çok daha hızlı büyütebiliriz. Hem devlet yapabilir, hem de bizlere yaptırabilir. Güneş enerjisi şu anda limitli üretiliyor. Bu limitin kaldırılması lazım. Türkiye'nin güneş enerjisi konusunda da büyük bir potansiyeli var. Ülkemizde GES'lerin sayısı artmaya başladı. Türkiye'de güneş enerjisinde kullanmak için büyük paneller üretilmeye de başlandı. Türkiye bu konuya önem verir ve desteklerse, 5 yıl içinde enerjideki dışa bağımlılığını azaltarak kendi kendine yetecek noktaya gelebilir" ifadelerini kullandı.

 

7 MİLYON DOLARLIK YATIRIM

 

Ülke olarak güneş enerjisi açısından önemli bir zenginliğe sahip olduğumuza dikkat çeken Op. Dr. Kenan Kalı sözlerini şöyle sürdürdü: "Urfa ve civarında güneş koridorları var. Buraları güneşin ışık açısının en verimli olduğu yerler. Bu konuyu araştırdık ve yüzde 100'e yakın verimli alanları tespit ettik. Yatırım için o nedenle Urfa'yı tercih ettik. GES tarafında şu ana kadar 7 milyon dolar civarında bir yatırım yaptık. GES'in tamamını yaparsak 18 milyon dolarlık bir rakama ulaşacak. Şu anda inşaat ve sağlıktaki kullanımımızın yarısını karşılıyoruz. Yarısını da devletimizin kullanımına sunuyoruz. Eğer enerjiye harcayacak parayı dışarıya vermezseniz bu para insanların kullanımına ve yatırıma harcanabilir. Bu nedenle bu yatırımların önünün açılması önem taşıyor"