Günümüzde bugün hala konuşulan Küçük Prens kitabı herkes tarafından çok sevildi ve çok okundu. Her okuyan kendinden bir parça buldu. Kitabın ana konusu "büyümek" aslında ama anlatılmak istenen birçok alt metni de var.  Yazar, hikayeyi yazarken kendi başından geçen olaylardan esinlenmiş. Yazar, New York'ta bir otel odasında kaleme aldığı bu hikâyenin çizimlerini de yapmış. Exupéry hem çizimleri hem de hikâyeleri bir çocuk kitabı gibi kurgulamış olsa da, bu kitap onun moderniteye ve II. Dünya Savaşı'nın etkilerinin sürmekte olduğu topluma eleştirisini ifade ettiği bir kitap olarak da değerlendirilir. Bu vaka yazarın gerçek yaşamına dayanıyor. Paris ve Saigon arasında en hızlı uçuş rekorunu denemek için yaptığı uçuşta uçağı düşmüştü. Kahire civarında Sahra Çölü'ne düştü. Yazarın eşi Consuelo Suncin, inişli çıkışlı ilişkilerine rağmen Antoine de Saint-Exupéry'nin ilham kaynağıydı.

Yazar eserini, dostu Leon Werth’in çocukluğuna adamıştır.

Kitap tartışmalara sebep olmuş. Kitapta, Küçük Prens’in yaşadığı asteroit olan B-612’yi ilk keşfeden ama fes ve şalvar giyiyor diye 1909 yılında katıldığı bir astronomi kongresinde görüşleri dikkate alınmayan bir Türk astronomun, ülkesinde bir diktatörün halkına Avrupalılar gibi şık giyinmeyi emretmesinden sonra 1920’de şık bir giysiyle tekrar kongreye katılması ve bildirisinin kabul edilmesi ile ilgili olan paragraf, Türkiye’de tartışmalara yol açmıştır.
Bu bölüm, kitabın Türkiye’deki kıyafet devrimine gönderme yaptığı ve Atatürk’ü eleştirdiği şeklinde yorumlanmış; Türkçe çevirilerde bu metne farklı şekillerde müdahale edilmiştir.Eser, 2005 yılında ilköğretim öğrencilerine önerilmek üzere hazırlanan 100 Temel Eser arasından da bu yüzden çıkarılmış, daha sonra ise tekrar eklenmiştir. 

Peki yazıldığı günden beri çok konuşulan bu kitabı hala okumayan var mı? Küçük Prens'i okumak için hala geç değil...


YAZARIN DİĞER YAZILARI