Vatikan, resmî adıyla Vatikan Şehir Devleti, İtalya'nın Roma şehrinde bulunan, Hristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olan bağımsız devlet. Ülkedeki yerleşik nüfus 1.000 civarında ama hergün binlerce turistin akınına uğruyor.

 

women s cry vatikan da

 

İlk defa Vatikana resmi davetli olarak gitmenin heyecanını yaşamadım dersem yalan olur. İtalyanların 100 den fazla ödüllü yönetmeni Lia Beltrami'nin özel davetlisi olarak Papalığın misafiri olmak benim için çok onore ediciydi.

 

women s cry vatikan da

 

Dünya Katolik Kadınlar Birliğinin düzenlediği Women's CRY etkinliğinde sempozyum fotograf sergisi ve Afrikalı Katolik kadınların Papa'nın huzuruna çıkması vardı. Papalığın devasa konferans salonunda Afrika'dan gelen binlerce kadını yerel kıyafetleriyle görmek büyüleyiciydi. Bu organizasyona verdiği inanılmaz destekten dolayı CONRAD HILTON vakfına saygılarımı sunuyorum. Lia her zaman olduğu gibi inanılmaz bilgisiyle ve gözüyle Afrika'da harika bir belgesel çekmiş büyük konferans salonunda devasa ekranda binlerce kişi birden izledik ve duygulandık.

 

women s cry vatikan da

 

Vatikan'ın büyülü devasa meydanında sütunların üstünde boydan boya uzanan Vietnamlı kadın fotoğrafının altındaki Neşe ARI ismi dikkatimi çekti. Meğer sergilenmeye layık görülen 15 fotoğraftan 6 tanesi Türk fotoğraf sanatçısı Neşe Arı'ya ait olduğunu öğrendim ve hemen de meslektaşımla tanıştım.

 

women s cry vatikan da

 

İnanılmaz mütevazı ve çok şeker birisi. Tüm törenler davetler boyunca ülkelerin isimleri Fotoğrafçıların ismiyle anılırken maalesef Neşe Arı isminin başında ''Türkiye'den'' anonsunun hiç yapılmaması dikkatimi çekti doğrusu. Acaba Katolik Kadınlar Birliği Vatikanın göbeğinde müslüman bir Türk Kadın Fotoğraf sanatçısının fotoğrafını devasa bir şekilde dalgalandırırken Türk diye anmaktan neden çekindi anlam veremedim.

 

women s cry vatikan da

 

4 gün boyunca bu büyülü ortamda beni misafir eden Lia ve Alberto Beltrami çiftine, şarkılarıyla Barbara  Monte'ye, yakın ilgi ve alakası nedeniyle Avusturalya'nın Vatikan Büyükelçisi Ekselansları Chiara Porro hanımefendiye, yine Kenya'nın Vatikan büyükelçisi ekselansları Connie Nkatha Maina'ya, Vatikan Devleti Basın ve Enformasyon başkanına ve son olarak  mütevazi kişiliği, yaşının çok ileri olmasına rağmen konukların ayağına kadar gidip onlarla tokalaşıp sohbet etmesiyle, Dünya Kadınlarına verdiği destekle örnek olması nedeniyle Hristiyan aleminin ruhani lideri Papa Francis'e yürekten teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum ...

 

women s cry vatikan da

 

Cannes'te görüşmek üzre

 


YAZARIN DİĞER YAZILARI