Evet evet yanlış okumadınız... Kelebek'mi? Kıyafet mi ?

 

Bildiğiniz gibi geçtiğimiz gün Hürriyet Gazetesinin düzenlediği 49. Pantene Altın Kelebek Ödül töreni Zorlu PSM Center da düzenlenen görkemli bir törenle sahiplerini buldu.

 

Gecenin tabiki en dikkat çeken yanı kırmızı halıda boy gösteren ünlülerdi. Perde arkasında gecenin mükemmel geçmesi için çalışan yüzlerce emekçiyide sayarsak katılım , harcanan para, emek oldukça fazlaydı. Ancak perde arkasında çalışanların öemeği  sadece Kelebek Ödüllerini dağıtılmasından ibaret kalmamış. Aslında bilmeden de olsa geceye katılan ünlülere kırmızı halıda boy göstermelerini sağlayarak dolaylı yönden bu şık ünlülerin para kazanmalarına da neden olmuşlar. Nasılmı?  Ben son yıllarda kırmızı halı törenlerine özellikle yurtdışında çok katılır oldum. Başta Cannes Film Festivali olmak üzere Venedik film festivaline düzenli olarak her yıl akredite oluyorum. Kırmızı halı törenleri malesef yapılan organizasyonların çok önüne geçmeye başladı. Ünlüler kırmızı halıda boy göstermeden önce sponsor firmaların biletleriyle business class uçarak 5 yıldızlı otellere yerleşiyorlar daha sonra kırmızı halıda yürüyecekleri elbiseyi modacıların en son kolleksiyonlarından seçiyorlar ve Kırmızı halıda poz verip PR larını yapıyorlar. Buraya kadar herşey yolunda görünüyor, gayet masumane istekleri organizasyon tarafından karşılanıyor, hatta sadece kıyafet değil ünlü takı firmaları özel güvenlikleriyle yüzbinlerce dolar değerindeki takıları da ünlüler kırmızı halıda sergilesin diye onların kullanımına sunuyor. İşte tam burda para kokusu ortalığa yayılmaya başlıyor. Çok ünlü modacılar hariç olmak üzere moda evleri kıyafetlerinin kırmızı halıda fotoğtafcıların karşısına çıkması için hatırı sayılır bir para ödüyor. özellikle Cannes film festivalinde birçok uluslarası ünlü kırmızı halıda tekrar tekrar yürüyerek bunu bir kazanç kapısı haline dönüştürmüş durumda...Vahim olan tarafı ise bu ünlülerin birçoğu kırmız halı geçisi sonrası arka kapıdan otelin yolunu tutup kıyafetlerini değiştirerek akşamki partilere hazırlanıyor olması hemde davetli oldukları filmi izlemeden.....

 

Gelelim Altık Kelebek ödül törenine ; malesef Altın Kelebek'tede durum çok farklı değildi. Gecenin sonuna kadar salonda kalan ünlü sayısında heryıl olduğu gibi azalma vardı. Bu tür ödül törenlerinin uzun olması özellikle ödül almayan konukların sıkılmasına neden olduğu yadsınamaz bir gerçek ama Halının sadece PR ve para kazanma mecrasına dönmesine de organizatörlerin bir an önce çözüm bulması gerekiyor. 

 

Birazda gecenin şıklarından bahsedelim ; Jolly Tur'un yönetim kurulu başkanı Mete Vardar'la ilişkisini ailelerin kaynaşması boyutuna taşıyan ünlü Manken ve Tv sunucusu Özlem Yıldız hem tatillerinde hemde özel hayatında mütevazi kişiliği ve tutumlu  harcamalarıyla tanınır. Özlem hanım 16 yaşına giren oğlu Demir'e rağmen genç kızlara taş çıkaran fiziği ve her zaman alışık olduğumuz mütevaziliğiyle kırmızı halıda Gemy Maalouf imzalı kıyafetiyle muhteşem görünüyordu. Mina Ceran'ın Amor Gariboviç imzalı sırtını tamamen açıkta bırakan taşlarla süslü elbisesi benden tam not aldı. Serenay Sarıkaya'nın siyah elbisesinden çok taktığı mücevherler göz kamaştırdı, Perihan Savaş yaşına uygun giydiği Pantalon Ceket kombini çok şıktı. Şimay Barlas'ın derin bacak yırtmaçlı süper göğüs dekolteli kıyafeti yürekleri hoplattı. Geçen yıl olduğu gibi bu yılda en iyi oyuncu ödülünü kimseye bırakmayan Yargı'nın güzeli Pınar Deniz'in kıyafeti tam bir Hollwood starı gibi parlamasına neden olmuş. Umarım Pınar'ı yaptığı başarılı işlerle Oscar'da da görürüz.

 

Bir Altın Kelebek daha böyle geçti, her ne yaşanırsa yaşansın ülkemizin en kaliteli, en göze hitap eden, en uzun soluklu, en çok emek harcanan törenine başta mutfağında çalışanlar olmak üzere emeği geçen herkese saygılarımla....  

 


YAZARIN DİĞER YAZILARI