“Dünyanın en tehlikeli insanı” kim olabilir?

 

Epey aday sayabilirsiniz: Kim Jong-un (Kuzey Kore), Vladimir Putin (Rusya), Şi Cinpin (Çin) Volodimir Zelinski (Ukrayna), bunak Joe Biden (ABD), sağı-solu belli olmayan Donald Trump (ABD), Binyamin Netanyahu (İsrail), Ali Hameney (İran)…

 

Ama benim favorim Jen Stoltenberg.

 

NATO Genel Sekreteri Jen Stoltenberg.

 

Yine bana göre, yukarıda saydıklarımın hiç biri Stoltenberg’in eline su bile dökemez.

 

---

 

Önce, Stoltenberg’in yaşam öyküsünü kısaca özetleyeyim.

 

Ne tuhaf; Stoltenberg hayata azılı bir NATO karşıtı olarak başladı.

 

Önce biyografisini özetleyeyim.

 

1 Mart 1969’da Oslo’da doğdu.

 

Ataları 17’nci yüzyılda o dönemde Danimarka egemenliğinde olan Schleswig Holstein bölgesinden geldi.

 

İnsanın “Gelmez olsalardı” diyesi geliyor.

 

Batılılar’ın şanslı ve imtiyazlı olarak dünyaya gelmiş bebekler için kullandığı deyimle, “Ağzında altın kaşık”la doğdu.

 

Çünkü kaymak tabakadandı: O doğduğu sırada annesi Karin Stoltenberg hükümette Devlet Bakanı olarak görev yapıyordu, babası Thorvald Stoltenberg ise bir çok kez bakanlık yapmış olan Norveç’in en etkili politikacılarından biriydi.

 

O da ailesinin yolunu izledi; siyasete atıldı. İşçi Partisi üyesi olarak önce 2000 Mart’ı ile 2001 Ekim’i arasında, daha sonra 2005 Ekim’i ile 2013 Ekim’i arasında başbakanlık yaptı. 1 Ekim 2014 tarihinden bu yana da NATO Genel Sekreteri.

 

Hükümet başkanı olduğu yıllarda NATO’nun askeri müdahalelerini şiddetle eleştiren ve Norveç’i kıtanın türbülanslarından uzak tutmaya çalışan bir politikacı olarak biliniyordu.

 

NATO Genel Sekreterliği’ne getirildikten sonra tamamen değişti.

 

Ya o zamanlar bir maske takıyordu.

 

Ya da şimdi…

 

----

 

Özellikle Rusya-Ukrayna savaşının patlak vermesinden sonra iyice şahinleşti. Hayır, leşe konmak için akbabalaştı. Leş, elbette Rusya ve Vladimir Putin’di

 

Sadece son birkaç aydaki çıkışlarından birkaç örnek sıralayayım

 

Rusya içindeki hedeflerin vurulması için, Ukrayna’ya saldırı silahlarının vertilmesini istedi. Dikkatinizi çekerim; “Savunma” değil, “Saldırı” silahları. Böyle bir adımın savaşın Rusya ile NATO arasında tüm kıtayı yakacak bir topyekun çatışmaya dönüşeceğini bilerek.

 

Bir yandan ABD, İngiltere, Fransa, Almanya gibi NATO’nun zengin üyelerine Ukrayna’ya silah yardımlarını artırmaları çağrısı yaptı, bir yandan da Rusya’ya askeri destek veriyor diye Çin’in cezalandırılmasını istedi.

 

Bir yandan, NATO birliklerinin ve füzelerinin Rusya sınırı boyunca üslendirilmesini önerdi, öbür yandan Rusya’nın NATO ülkelerine bitişik sınır bölgelerinde askeri yapısını güçlendirmesinin “Savaş nedeni” sayılabileceği iddiasında bulundu.

 

Bir yandan NATO üyelerinden bütçelerinde savunma ve silahlanmaya daha çok, daha daha çok pay ayırmalarını istedi, öbür yandan Rusya’nın savunma giderlerine ve silahlanmaya bütçeden daha fazla kaynak aktarmasının dünya barışını tehdit ettiğini söyledi.

 

Herhalde bu kadar örnek yeter.

 

---

 

Stoltenberg ile ilgili en doğru ve en cesur teşhisi iki kişi koydu.

 

İlki, İtalya’nın etkili ve güçlü siyasetçilerinden ve hükümette bakan olarak görev yapmakta olan Matteo Salvini’den geldi. Salvini, Avrupa’yı şöyle uyardı:

 

“Stoltenberg, Üçüncü Dünya Savaşı’ndan söz ediyor. NATO üyelerinin silahlarıyla Rusya içlerinin vurulmasını, insanların öldürülmesini istiyor. Birileri bu adamı durdurmalı! Durduramıyorsa bir an önce istifaya zorlamalı!”

 

İkinci doğru teşhisi koyan, daha doğrusu Avrupa’yı uyandırması gereken alarm zillerini çalan, Macaristan Başbakanı Viktor Orban oldu: “Avrupa, tıpkı Adolf Hitler döneminde olduğu gibi bir savaşa sürükleniyor. Bu da NATO’da tezgahlanıyor.”

 

---

 

Tek teselli: Jen Stoltenberg, pılısını-pırtısını toplamak üzere.

 

Bu hafta, 9-11 Temmuz tarihlerinde, Washington’da yapılacak ve Türkiye’yi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temsil edeceği NATO liderler zirvesi, onun katılacağı son zirve olacak.

 

Görevi, 1 Ekim’de Hollanda eski Başbakanı Mark Rutte devralacak.

 

---

 

Ancak Jen Stoltenberg işsiz kalmayacak.

 

Bulunmaz hint kumaşı olduğu için, yeni görevi ve koltuğu onu bekliyor: Norveç Merkez Bankası Başkanlığı.

 

Herhalde o görevde de Rus Rublesi ile Çin Yuen’ine karşı savaş açar!

 

Mail: erdal.safak@outlook.com


YAZARIN DİĞER YAZILARI