Yoğun bir haftayı geride bırakmışken bazı notlarımı da sizinle paylaşmak istedim. Öncelikle bir günde gelen kış ile birlikte bende dahil olmak üzere çevremdeki birçok kişi kahveden -ıhlamur, adaçayı gibi bitki çaylarını içmeye hızlı bir geçiş yaptı.  Şaka bir yana gerçekten üzerimizden geçen yağmur yüklü bulutlardan, esen rüzgarlardan ruhumuz bir daralmadı değil.  Bir sonbahar aşığı olarak bu durum biraz can sıkıcıydı.  

Fakat bu haftanın koşuşturması içinde çok önemli bir kazanım elde ettim.

Uzun zamandır cilt bakımına gitmeyi planlıyordum. O da bu haftaya kısmet oldu. Çok sevdiğim bir Dermatolog olan Dr. Tuğba Türe’nin Nişantaşı’ndaki kliniğine gittim. İşleme geçmeden önce evde kullandığım serumlardan ve rutin bakımlarımdan bahsettim.  Tabi ki dermatoloğum şok oldu! Yüzümdeki kapalı komedonların sebebi aslında her gece yatmadan önce kullandığım yoğun serumlarmış.

Cildimi tonik ile temizledikten sonra açılan gözenekleri bir güzel dolduruyormuşum meğerse. Halbuki her defasında ‘’bebek gibi olacağım haaa’’ diyerek şevkle sürüyor bir de çevreme ‘’asla atlamam her gece bakımımı yaparım’’ diye böbürleniyordum: )  

Bir de yanlış nemlendirici sorunu var! Halbuki kullandığım marka dünyanın yıldız markalarından biri diyebilirim. (bir fenomen ürünü değil yani) Fakat ürün ne kadar iyi olursa olsun maalesef benim cilt tipime hiç uygun değilmiş.  Cildime daha uygun olan tonik, serum ve vitaminlerin listesini aldım.

Ne kadar evde bakım yaparsanız yapın, en iyi ürünleri de kullansanız cildinize uygun değilse maalesef problemler büyüyerek devam ediyor.

Bir de bu durumun üzerine şu malum fenomen ve ürünler olayı patlayınca işin iç yüzü daha da netleşti. Fason üretimler ve sağlık bakanlığının sisteminde kayıtlı olmayan, kimlerin nasıl denetlediği, test yapıp yapmadığı belli olmayan ürünler gün yüzüne çıktı.

Yüzümüze neler sürdüğümüzün, cildimize ne kadar hasar verdiğimizin   farkında mısınız? Yaşlanmayı geciktireceğiz, sivilcemizi kurutacağız diye geri dönülmez yollara giriyoruz.

Lütfen bir dermatoloğa danışın. Cildinizi sizden daha iyi tanıyan bir uzamandan ihtiyacınız olan desteği alın…

Güzel ve sağlıklı günlerde görüşmek üzere  

 

 


YAZARIN DİĞER YAZILARI