Lionel Messi Kariyerinin 800. Golünü Attı!

Kızıl Ordu tarafından Beyaz Ölüm diye bilinen, 505 Sovyet askerini öldürerek bir savaşta onaylanmış en yüksek sayıda düşman askeri öldürme rekoruna sahip olan adam Simo Häyhä Kimdir? Nerelidir? Ne Zaman Vefat Etmiştir?

 

 

Kızıl Ordu tarafından Beyaz Ölüm diye bilinen, 505 Sovyet askerini öldürerek bir savaşta onaylanmış en yüksek sayıda düşman askeri öldürme rekoruna sahip olan adam Simo Häyhä Kimdir? Nerelidir? Ne Zaman Vefat Etmiştir?

 

Simo Häyhä Kimdir? Nerelidir? Ne Zaman Vefat Etmiştir?

Simo Häyhä Kimdir? Simo Häyhä 17 Aralık 1905 tarihinde bugünkü Finlandiya-Rusya sınırları yakınlarında bulunan Rautjärvi'da dünyaya gelmiştir. Askeri hizmetine 1925 yılında başlamıştır. Savaşa gitmeden önce Häyhä, çifçilik ve avcılık ile uğraşırdı. 20 yaşında Fin milis kuvvetlerine katıldı ve Viipuri ilindeki atıcılık sporlarında keskin nişancılık yeteneğiyle birçok başarı elde etti. Çiftlikteki evinde birçok atıcılık kupası vardır. 

Kış Savaşı boyunca keskin nişancı olarak Fin Ordusunda 6. Bölük 34. Piyade Alayı Kollaa'da Kızıl Orduya karşı görev yaptı. Hava sıcaklığının -40 ile -20 °C arasında iken beyaz kamuflajı ile doğrulanmış 505 doğrulanmamış 37 Sovyet askerini öldürmüştür. Ayrıca gün ışığının az olduğu bir dönemde günlük ortalama 7 düşman askeri öldürerek kayda değer bir başarı elde etmiştir. Rus yapımı olan Mosin-Nagant tüfeğinde ayrı bir dürbün kullanmayıp mevcut olan demir nişangahı kullanmıştır; bunun sebebi mevcut olan optik dürbün yüzünden nişan alıp atış yapmak için kafasını daha yukarı çıkarması gerekirdi bu da hedef olma riskini arttıran bir dezavantajdı ayrıca mevcut optik dürbün buğulanabilir ya da dürbüne vurabilecek bir ışığın yansıma yüzünden yerini belli edebilir. 

Sovyetler başka keskin nişancılar ve topçu atışı desteği ile Häyhä'yı durdurmaya çalışmışlardır. Bunun sonucunda 6 Mart 1940'ta bir Rus askeri tarafından çenesinin sol altından vuruldu. Askerler tarafından bulunduğunda yüzünün altı parçalanmış ama ölmemişti. Kendine geldiği gün olan 13 Mart günü ilan edilen barış antlaşması ile savaş sona erdi. Bu olayın sonrasında aldığı yaralanmalar yüzünden öldüğü söylentisi yayıldı. Jyväskylä ve Helsinki'de uzun tedaviler ve ameliyatlar geçirdi. Savaştan kısa bir süre sonra Häyhä, Mareşal Carl Gustaf Emil Mannerheim tarafından onbaşı ve ardından da asteğmen rütbesine terfi ettirilmiştir. Daha öncesinde Finlandiya Askeri tarihinde hiç kimse bu kadar hızlı bir şekilde terfi almamıştır.

II. Dünya Savaşı'ndan sonra başarılı bir geyik avcısı ve köpek yetiştiricisi oldu ve Finlandiya Cumhurbaşkanı Urho Kekkonen ile avlandı. 1998 yılında nasıl böyle iyi bir atıcı olduğu sorulduğunda 'Sadece pratik yaparak'. cevabını vermiştir. Bir diğer soruda ise öldürdüğü kişiler için pişman olup olmadığı sorulmuştur. Cevap olarak ise 'Ben sadece görevimi yerine getirdim ve bana yapmam için söylenenleri'. 

Simo Häyhä, 1 Nisan 2002 tarihinde  96 yaşında hayata veda etmiştir