Karında Biriken Yağlar Alzheimer'ı Tetikleyebilir!

Karın kaslarını çalıştırmayanlar için çok ciddi bir uyarı: Karın hizasında çok yağ birikmesi, Alzheimer hastalığının ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir. Washington Üniversitesi bilim insanlarının yaptıkları araştırmadan çıkan sonuç bu.

 

Fenoreporter - Sağlık Haberleri Servisi

 

Alzheimer konusunda ABD’nin en tanınmış uzmanlarından olan RichardIsaacson da bu varsayımı destekliyor: “Karın bölgesinin ölçüsü arttıkça, beynin bellek merkezlerinin küçüldüğünü bir süredir biliyoruz. Karın yağları ile beynin işlev bozukluğu, yani giderek körelmesi arasında bir bağlantı var.”

 

Washington Üniversitesi bilim adamları araştırmaları sırasında 40-60 yaş aralığındaki kişilerde karın yağları arttıkça beynin Alzheimer hastalığının ortaya çıktığı bölgesinde “Amiloide” proteininin biriktiğini de belirlediler. Olay, erkeklerde kadınlara göre daha yaygın. Çünkü, erkeklerde daha çok karın yağı birikiyor.

 

(Not: “Amiloid” veya “Amiloiooz” denilen protein, kemik iliği tarafından üretiliyor. Bu protein anormal ölçüde birikirse, kalp, böbrek, karaciğer, dalak, sinir ve sindirim sistemi gibi organların düzgün çalışmamasına yol açıyor. Sinir sistemindeki bozulma da Alzheimer’in yolunu açıyor.)

 

Araştırmacılar ayrıca karın yağı ile vücudun ne yapması gerektiğini yönlendiren beyin hücrelerinin çoğunun bulunduğu “Gri madde” arasında da bir ilişki belirlediler. Ve uyardılar: “Bu ilişki çok önemli. Çünkü beynin körelmesi Alzheimer hastalığının en önemli faktörü.”

 

Sadece “Gri madde” değil, beyin hücrelerini sinir sistemine bağlayan ipliksi yapılardan oluşan “Beyaz madde” de bu durumdan olumsuz etkileniyor. Araştırmacılar, “Karınlarında yağ biriken kişiler, beyaz maddelerinin bulunduğu bölgelerde iltihap sorunuyla karşı karşı kalıyor” diye uyarıyor.

 

Çözüm? Karında yağ birikip birikmediği anlamak için belirli aralarla “IRM” veya “Scanner” ile bölgeyi taratmak. Ayrıca sık sık karın çevresini mezüra ile ölçmek.

 

Ölçü: Kadınlarda karın çevresi 89 santimetre ve üstüyse ciddi bir sorunla karşılaşabilecekleri anlamına geliyor. Erkeklerde bu, 102 santimetre ve üstü.

 

Dikkat! İnce kişilerde de aşırı karın yağı görülebilir. Özellikle beslenme rejimine dikkat etmeyenlerde. Bununla birlikte onların sorunu daha kolay çözülebilir: Düzenli spor yapmaları, yediklerine-içtiklerine dikkat etmeleri yeterli.

 

Son bir uyarı: Alkollü içkileri de ölçülü tüketin. Çünkü hangi içki tercih ederseniz edin, hepside bel çevresini genişletiyor, yani karında yağ biriktiriyor.