Masterchef Serhan Metehan Ayhan Kimdir? Nerelidir? Kaç Yaşındadır?

Ahmet Say kimdir? Sosyal medyada ölüm haberi ile gündemde olan ünlü piyanist Fazıl Say'ın babası Ahmet Say ile ilgili bilgiler sosyal medyada ve internette kullanıcılar tarafından sıklıkla merak edilmeye başlandı. Peki Ahmet Say kimdir? Nerelidir? Kaç yaşındaydı? Neden öldü? Cevaplar haberimizde..

 

Ahmet Say kimdir? Sosyal medyada ölüm haberi ile gündemde olan ünlü piyanist Fazıl Say'ın babası Ahmet Say ile ilgili bilgiler sosyal medyada ve internette kullanıcılar tarafından sıklıkla merak edilmeye başlandı. Peki Ahmet Say kimdir? Nerelidir? Kaç yaşındaydı? Neden öldü? Cevaplar haberimizde..

 

ahmet say kimdir nerelidir neden gundemde neden oldu

 

Ahmet Say kimdir? Nerelidir? Kaç yaşındaydı? Neden öldü? 

 

Ahmet Say kimdir? Ahmet Say, 1935 yılında İstanbul, Kadıköy’de dünyaya geldi. Piyano eğitimine 7 yaşında başladı. İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu. Ortaokul ve lise öğreniminin yanı sıra okul yıllarında 1946 yılında Ferdi Ştatzer’in isteği üzerine İstanbul Belediye Konservatuvarı’na girerek 1950 yılına kadar devam etti. 1945-50 tarihleri arasında Verda Ün ile piyano, Demirhan Altuğ ile teori ve Raşit Abed ile armoni çalıştı. 1954 yılında Almanya’ya basın-yayın eğitimi almak için gitti ve 6 sene orada kaldı. Gazetecilik okurken Kurt Köhler adında bir müzikolog ve orkestra şefinin evinde pansiyoner olarak kaldı. Bir yandan da müzikolog Kurt Köhler’in özendirmesiyle müzikolojiye ilgi gösterdi. Türkiye'ye dönüşünde akademisyen olmak istedi fakat Almanya'daki okulunun denkliği kabul edilmeyince Bingöl'e Almanca öğretmeni oldu. 1960 yılında Türkiye’ye döndüğünde Bingöl’e Almanca öğretmeni olarak atandı ve üç sene halk eğitimcisi ve folklorcu olarak görev yaptı. Bu dönemde türkü, ağıt ve masallar derledi, halk dansları toplulukları kurdu ve çocuk toplulukları yetiştirdi. Bingöl Hikayeleri adlı eseri bu dönemin ürünüdür. Bingöl'deki öğretmenliğinin ardından Erzincan'da halk eğitim uzmanı olarak çalıştı. 1964 yılında Ankara’ya döndü. Piyanist ve besteci Fazıl Say oğludur. Say, konservatuvarlar ile üniversitelerin müzik bölümlerinde temel eser olarak okutulan müzik kitaplarının yazarıdır. Ahmet Say, 1967 yılında Türk Solu adlı derginin yazı işleri müdürü oldu. 12 Mart 1971 yılında verilen muhtıra sonrası 4 kez gözaltına alınan ve toplam 17 ay hapis yattı. Hapisten çıktıktan sonra 1976 yılında “Kocakurt” romanını yazdı. 1977-1983 tarihleri arasında aylık “Türkiye Yazıları” dergisini; Cemal Süreya, Vecihi Timuroğlu, Ragıp Gelencik, Demir Özlü, Ali Püsküllüoğlu ile birlikte çıkardı. 1980 yılından sonra ise sadece müzik yazarlığı ile ilgilendi. 2 Mart 1992 tarihinde kurulan ve 2 sene başkanlığını da yaptığı “Edebiyatçılar Derneği” kurucu üyelerindendir.

 

1982 yılında yazdığı “İpek Halıya Ters Binen Kedi” (epik öykü) adlı hikâye kitabı Almanca’ya çevrilerek 1985 yılında Berlin’de yayınlanmıştır. 1985 yılında “Müzik Ansiklopedisi Yayınları”nı kuran Ahmet Say, Türkiye’de konservatuarlar, üniversitelerin müzik eğitimi bölümleri, müzikçiler ve müziksever aydınlar tarafından ilgiyle karanan kitaplar yazdı. 1995 yılında “The Music Makers in Turkey” adı ile İngilizce hazırlanan kitabı, Türkçe olarak “Türkiye’nin Müzik Atlası” adı ile 1998 yılında yayınlanmıştır. Daha önce 2012 yılında; Bingöl Hikâyeleri (Güneşin Savrulduğu Yerden) adları ile yayınlanan kitabı Ca Yo Ke Tij Ti Ra Bena Vila ismi ile Zazaca olarak Evrensel Basım Yayın tarafından yayınlandı. Aynı zamanda 1978 yılında kurulan Say Yayınları’nın sahibidir. Türkiye’nin önde gelen gazete ve dergilerinde yayımlanan yüzlerce müzik eleştirisi ve sanat sorunları üzerine yazdığı ilginç yazılarıyla tanınan Ahmet Say, uluslararası ve ulusal müzik toplantılarında yankı uyandıran, incelediği sorunların çözüm yollarını gösteren bildiriler sundu.